Alkohol za řídítka nepatří

26. srpna 2016 v 12:25 | Psiren |  Đas Wochenende
Šok ze zjištění, že můj článek Kolik ještě? - obavy běžného občana se ocitl na hlavní straně blog.cz (dlouho se tam neohřál), už pominul. Ale stejně nechápu, jak na mě přišli :D
_____________________________________________________

Nedávno jsem byla zaskočena zprávami, že cyklisté by rádi, aby popíjení alkoholu za cyklistna* bylo povoleno, dokonce došlo k návrhu zákona, aby cyklisté mohli mít v krvi až 0,8 promile. Tedy že by se zrušila nulová tolerance alkoholu za řídítky.
...tady asi někomu (hodně lidem) přeskočilo.
Je sice hezké, že si cyklisté nacestách po Moravě chtějí ochutnat vínečko, v tom případě by ovšem své jízdní kolo měli vést.
Argument, že alkohol se při jízdě na kole odbourává rychleji, je sice pravdivý, ale přesto nepostačující.

"BESIP: Nejvyšší podíl nehod, kdy viník byl tzv. pod vlivem, je právě u cyklistů, kteří kvůli promilím v krvi zavinili 29,4 procenta z celkového počtu jimi zaviněných nehod." Zdroj: DENÍK.cz

Cyklistů je u nás mnoho. Především se jedná o ty "profi", kteří ve svých upnutých oblečcích jedou i půl metru od krajnice, případně jedou dva vedle sebe a družně spolu hovoří, okolí moc pozornosti nevěnují a řidič za nimi pomalu leze z kůže. Mnohokrát jsem tomu byla svědkem (a jsem řidič, který rekreačně jezdí na kole...přičemž jezdí velmi opatrně, protože by nerad skončil pod autem), a cyklista? Milostivě trochu uhne nebo se zvolna zařadí, mnohdy s nadávkami.
A občas mi přijde, že nemají ani tu nejmenší obavičku o sebe, neboť přejíždějí silnice bez rozhlédnutí (nebo jen tiknou hlavou), sviští přes přechody pro chodce a po chodnících, blimblají se dle libosti a řidič je pro ně někdo, kdo na silnici nemá co dělat, neboť tam jeden on, a je na kole, takže je pán.
(Samozřejmě nejsou všichni takoví, to víme, jen potkávám víc cyklistů debilů, než cyklistů slušných.)

Návrh, aby cyklisté směli mít byť jen necelou promili v krvi, je více než na pováženou. Už tak jsou někdy tak trochu nebezpeční, zranitelní, a úmyslně, ba dokonce legálně by svou zranitelnost chtěli zvyšovat. Pud sebezáchovy z lidstva zjevně mizí.

Alkohol za řídítka nepatří, a nikdo mě nepřesvědčí o opaku.
Jedeš po komunikaci? Nechlastej.

Co mě velmi zarazilo:
"Návrh podpořila například bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která při předchozí rozpravě vyzdvihovala například pozitivní vliv piva na utužování společenské pospolitosti." Zdroj: Zprávy iDnes.
- pak by ale i řidiči aut měli popíjet alkohol, aby utužovali společenskou pospolitost, nebo ne? Třeba by pak nebylo tolik agresivních řidičů.

*jakože jezdí na kole

P.S. Ještě by mohli povolit nějakou tu promiličku jezdcům na koních. Ti přece po silnicích skoro nejezdí. A věřte, za svých jezdeckých let mnohokrát zatoužila jsem v parném létě po vychlazeném půllitru vypitém na stojáka ve dveřích hospody...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 26. srpna 2016 v 12:35 | Reagovat

Já bych nikdy opilá kolo neřídila, to ho radši někde nechám ( samozřejmě tak aby nebylo ukradeno), a půjdu pěšky...

2 Psiren, The Angel of Khaos Psiren, The Angel of Khaos | E-mail | Web | 29. srpna 2016 v 11:58 | Reagovat

[1]: Opilá bych neřídila nikdy nic :D jenže jak vidno, ne každý tento náš rozumný názor sdílí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.