Kuřácké desatero

30. března 2016 v 16:08 | Psiren |  Đas Wochenende
Stoupající hejtování proti obci kuřáků (jíž jsem členem nějakých osm let) mě dovedlo k názoru, že pokud by tato kuřácká obec dodržovala pár jednoduchých pravidel, možná by ono hejtování nebylo tak intenzivní (i když zarytí hejtři budou hejtovat stále, protože kouření škodí vám i LIDEM VE VAŠEM OKOLÍ přece).

Což u mě vyústilo ve snahu sepsat jakési "kuřácké desatero" (protože vůbec nemám psát něco do školy, že).

  1. Kuř jen tam, kde se kouřit smí. Respektuj zákaz kouření na uzavřených zastávkách, nádražích, v podnicích, bytě atd., pokud se nejedná o situační výjimku.
  2. Jsi-li v přítomnosti nekuřáka a dost dobře ho neznáš, zeptej se, zda mu vadí kouření, pokud odpoví, že ano, pak v jeho přítomnosti tedy nekuř. Kámoši jsou jiná sorta, i tak ale měj ruku s cigaretou blízko u sebe, aby někdo nedostal žhavíčkem.
  3. Související - pokud například v kavárně (kde se kouřit smí) jsi zrovna jediný kuřák a nekuřák u vedlejšího stolu tě SLUŠNĚ požádá, zda by se s tou cigaretou nedalo počkat, až odejde, zkus mu vyhovět (pokud je v kavárně kuřáků více, toto neřeš, ledaže byste s tím nekuřákem zrovna seděli u jednoho stolu, protože table-sharing). Neslušné požádání zkus vyřešit slušně, dle situace.
  4. Kouříš-li na veřejnosti, snaž se neobtěžovat kolemjdoucí kouřem a neohrožovat jejich oblečení/ kůži žhavíčkem, čiže stoupni si někde mimo (platí i pro fronty venku atd.).
  5. Související - jdeš-li se zapálenou cigaretou mezi lidmi, drž kuřáckou ruku blízko u sebe (nebuď tzv. "mávač") a nefoukej kouř ostatním do obličeje - prochází-li někdo těsně kolem tebe, s vyfouknutím chvíli počkej, nebo foukni vedle.
  6. Je-li v místnosti (menší kavárna či tak nějak a kouř se tam hodně kumuluje) dítě, nekuř. Pokud doprovod dítěte kouří, je rozhodnutí na tobě.
  7. Nedopalky NEHÁZEJ na zem. Dnes není těžké potkat někde koš či popelnici, v nejhorším případě kanál.
  8. Popel odklepávej DO NĚČEHO, pokud máš tu možnost. Na zem pouze venku, není-li zbytí. Máš-li k dispozici popelník, využij ho a snaž se nedělat nepořádek kolem.
  9. Krabička od cigaret je odpad jako každý jiný - patří tedy do koše nebo popelnice. A je-li v dosahu kontejner na papír, neváhej a třiď. To samé platí pro papírky a igeliteček z nové krabičky a staré zapalovače.
  10. Rozhodně NEFOUKEJ kouř z cigarety někomu DO OBLIČEJE. I kuřákům to může vadit. Kouř foukej nejlépe nahoru nebo někam vedle, jsi-li s někým kousek od sebe.
Snad je to dost srozumitelné.
Stejně to asi píšu jen pro sebe :DDD

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.