Proč...? (...a zase ti migranti...)

15. září 2015 v 10:28 | Nosferatu Psiren, NEblahé paměti |  Žádná
Proč bychom vlastně ty migranty/ uprchlíky/ běžence měli brát k nám?
Kam je dáme, kdo bude platit jejich jídlo?
Kolik z nich bude užitečných, kolik z nich bude pracovat?
Kde berou tito lidé tisíce dolarů na cestu?
Proč nemají z valné většiny doklady?
Proč jsou mezi nimi převážně mladí muži?

Nezůstane u desítek tisíc. Brzy to budou stovky tisíc, pak miliony. Tam u nich nezbyde mnoho lidí, ale tady bude plno, a brzy se přidá i ten zbytek, kterému příbuzní otevřou cestu. Migrace? Ne, přesidlování. Exodus. Opouštějí své domovy a hledají nové v Evropě. Německo, země zaslíbená, Velká Británie, Švédsko... neohlášená návštěva s nekonečným trváním a netušenými následky. Není možné, aby se pro všechny tyto uprchlíky našla práce, střecha nad hlavou a jídlo.
Německo je pozvalo. Německo ať si je vezme k sobě. Kvóty? Rámec EU? Schengen? Byla chyba umožnit volný pohyb ze státu do státu, a byla by chyba nekontrolovat hranice. I demokracie má své meze. Proč odsuzovat někoho, kdo brání svou zemi tím, že postaví plot? Proč řičet vzteky, že někdo nepustí na své území člověka bez dokladů?


Kdo vůbec spustil ten exodus? Kdo první vypustil zprávu, že Evropa je ráj? Ti lidé se nesebrali jen tak, sami od sebe, nenašli by v sobě zčista jasna odvahu. Někdo/ něco to řídí, udal směr, diktuje. Organizace, dost mocná a s dostatečným počtem členů, kteří roznesou zprávu, tolik lahodící uším trpících lidí (ne všichni ovšem trpěli...) "Evropa na nás čeká, Evropa se o nás postará!" a pak, přes vodu a zemi valí se tsunami lidí, kteří ani napůl nevědí, kam jdou, ale jdou a pak se na hranicích a nádražích odvolávají na to, že jsou také lidé, a že prchají, a že potřebují pomoc.

Ano, ti lidé většinou potřebují pomoc, ale tady ji nemohou dostat všichni. Problém se má řešit v ohnisku, ne někde na okrajích. Nelze na velkou ránu nalepit náplast a čekat, až se odlepí, aby se mohla nalepit nová a pak znovu a znovu. Velkou ránu je třeba dobře obvázat. Ta rána jsou jejich země a tím obvazem je pomoc vybudovat funkční infrastrukturu. Náplast v podobě azylu, povolení k pobytu a potravinové pomoci je k ničemu, jen dočasně oddálí otázku, která se naskytne nepříliš douho poté - co s nimi dál?

Jsou mezi nimi i vzdělaní lidé, jsou mezi nimi i ti, kteří i chtějí pracovat, živit rodinu, mít dům či byt, auto, dost jídla a teplé oblečení na zimu. Ale budu upřímná - většina by ani nevěděla, jak se používá mikrovlnka, k čemu je žehlička a že existuje šampon na vlasy. Ti lidé se budou stahovat k sobě, tvořit ghetta plná špíny a nemocí a žít vlastně stejně, jako žili tam, odkud přišli.
A jsou mezi nimi i lidé s nepříliš čistými úmysly, kontakty na teroristy a úkolem, jehož splnění otřese lidmi i domy. Otevřeli jsme vrata, abychom vpustili na své pastviny cizí ovce, ale s nimi prošli i vlci, kteří roztrhají ty naše ovce.

Ještě se budeme hodně divit.

Nějak mi po celou tu dobu, co se tohle děje, uniká důvod, proč bychom se o ně měli starat. Je jich příliš mnoho, jsou kulturně odlišní a nepatří sem. Ne v takovém množství.
Prostě nechápu, proč by tu měli být.

A proč USA, které se jinak ozve u každé blbosti, nyní mlčí? 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 17. září 2015 v 16:04 | Reagovat

USA tiše mlčí, protože až nám (i Německu) dojde trpělivost, přijde s puškami a řekne, že nejsme dost solidární, musíme přijmout více a více uprchlíků a stavět jim mešity, povolit šária...

Ale ne, snad ne. Budu věřit v to, že politikům konečně dojde, že mají napravit stav v Sýrii a poslat je zpátky do země, kam patří a kde vládne klid.

2 Egoped Egoped | E-mail | Web | 17. září 2015 v 23:32 | Reagovat

Docela by mě zajímalo, jaké odpovědi tě na ty úvodní otázky napadaly?

3 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 21. září 2015 v 14:43 | Reagovat

Život je plný otázek, ale odpovědi nám těžko dá... A lidé, kteří by odpovědět mohli, budou vždycky radši mlčet a přehazovat si odpovědnost... :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.